


| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Length | 14.986 mm |
| Width | 10.16 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 4.7 mm |
| Thickness | 4.6 mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Radiation Hardening | No |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 2.3 g |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 1.5 A |
| Dropout Voltage | 170 mV |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 37 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Accuracy | 1 % |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 60 µA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Reference Voltage | 1.262 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Number of Regulators | 1 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1246
Distributors
pcbx
Unit Price$0.90941
Ext.Price$0.90941
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.90941 | $0.90941 |
| 10 | $0.72874 | $7.28740 |
| 25 | $0.66819 | $16.70475 |
| 50 | $0.61267 | $30.63350 |
| 100 | $0.56176 | $56.17600 |
| 300 | $0.51508 | $154.52400 |
| 500 | $0.47229 | $236.14500 |
